Den 9. november blev Krystalnatten markeret på forskellig vis af forskellige netværk i Esbjerg, Kolding, Randers, Aalborg, Aarhus, Odense, Svendborg og København.

I nogle byer er det en tradition gennem mange år at mindes ofrene for Holocaust under 2. verdenskrig og de voldelige angreb på jødiske synagoger og butikker, som fandt sted i hele Tyskland 9. november 1938.

Man kan i denne tid drage mange paralleller til Europa i 1930’erne, men ligeså afgørende er det at lære af historien og handle, mens tid er.

Mark L. Thomas opsummerer meget klart det overordnede billede i en artikel i “International Socialism Journal”, hvori han understreger:

“Spøgelserne fra fortiden dukker op igen. Nazister vokser igen, kommer i parlamenterne, samler millioner af stemmer og forgifter den politiske atmosfære med deres racistiske gift. For første gang siden befrielsen af Auschwitz og ødelæggelsen af Hitlers og Mussolinis regimer er det muligt igen at forestille sig, at fascistiske kræfter kan sejre. Fascisterne i dag er stadig meget svagere, end de var i mellemkrigsperioden, især på gaden, men fornyet økonomisk krise og de politiske omvæltninger, det fører til, kan fremskynde deres vækst og styrke dem.

Vi har tid, hvis vi handler og handler effektivt. Det giver revolutionære socialistiske organisationer et ansvar for at bygge en enhedsfront mod fascismen.  Den skal ikke bygge på generelle politiske programmer eller være forbeholdt dem, som ser sig selv som antikapitalister. Den skal bygges på alle dem, som er skræmte over den voksende racisme og fascisme. Faktisk er revolutionære organisationer, præcis fordi, de har fokus på udenomsparlamentariske mobiliseringer og er kompromisløse i deres modstand mod racisme, ofte i stand til at være initiativtagere til en sådan enhedsfront. Den Internationale Socialistiske Tendens (IST) har kastet sig over denne opgave” 

(http://isj.org.uk/fascism-in-europe-today/)

I Danmark har der været tendens til at opfatte Stram Kurs, Nye Borgerlige og andre smågrupper på den ekstreme højrefløj som latterlige og ligegyldige fænomener, der burde ties ihjel for ikke at give dem mere opmærksomhed. Den tid er forbi. Nye Borgerlige er i Folketinget og ansætter medlemmer af Generation Identitær på Christiansborg. Stram Kurs nåede knap spærregrænsen på 2% og fortsætter med at sprede had mod etniske minoriteter, gøre dem til syndebukke, kræve dem sendt i lejre og deporteret. Det er nazistisk tale, dog uden hagekors og skrårem, som ikke burde have en platform. Hvis det lykkes dem at holde en offentlig “rigskongres” på Christiansborg, som Dansk Folkeparti har inviteret dem til, eller et andet offentligt sted, skal de mødes med protester.

 Både Nye Borgerlige, Stram Kurs, Generation Identitær  har tilknytning til de internationale netværk på den yderste højrefløj, som rummer antisemitter, islamofober, white supremacy-folk og fascister.

Det er herfra der hentes inspiration til angrebet på syngogen i Halle i Tyskland forleden og alle de andre angreb på synagoger og moskeer, som vi har set i 2019.

Hvad kan man gøre for at stoppe normaliseringen af den yderste højrefløj?

Aktionér og afslør dem – kald dem nazister uden hagekors og skrårem, som ikke er velkomne.

Brug ytringsfriheden til at overdøve hadet.

Skab sammenhold og solidaritet på arbejdspladsen, uddannelsesstederne og i boligområderne.

Ord har konsekvenser – 20 år med Dansk Folkeparti har normaliseret racisme og diskrimination. Sig fra over for racisme og diskrimination i toppen af samfundet og i hverdagen